Na skalním masivu nad řekou Vltavou u obce Jickovice proběhlo ve čtvrtek v dopoledních hodinách cvičení složek integrovaného záchranného systému, které bylo zaměřeno na zásah při záchraně osob v nepřístupném terénu.

Námětem cvičení byl pád osoby ze skal, ke kterému mělo dojít při lezení ve volném skalním terénu. Při pádu osoba utrpěla závažné zranění s podezřením na poranění páteře a otřes mozku. Druhý z lezců, jež má drobná poranění, se dle plánu cvičení nejprve pokouší kolegovi pomoci, ale situaci nemůže zvládnout. Volá proto na tísňovou linku 112 o pomoc. Tím jsou aktivovány všechny složky integrovaného záchranného systému, které okamžitě vyjíždějí na místo události.

REKLAMA

cviceni izs jickovice foto HZS 30102014

Další fotografie od hasičů najdete na našem Facebooku.

Z jednotek HZS Jihočeského kraje se cvičení zúčastnili profesionální hasiči ze stanic Milevsko a Písek včetně člunu, dále pak osádky sanitek ZZS Písek a hlídka Policie ČR z obvodního oddělení Zvíkovské Podhradí také včetně člunu.

Prvotním úkolem jednotky HZS bylo v těžce přístupném terénu oba zraněné nalézt. Ve skalách se hasiči pohybovali pomocí lezeckého vybavení. Ihned poté, co se lezci ke zraněným dostali, zajistili je a poskytli jim předlékařskou pomoc. Dalším úkolem bylo zraněné transportovat do sanitek ZZS. Vzhledem k obtížnému terénu nebylo možné dojet sanitami přímo ke zraněným. Pro vůz ZZS bylo nejvhodnější místo nalezeno na druhém břehu řeky. Zdravotníky ZZS pak policisté převezli na člunu Policie ČR přes řeku až ke skalám. Zde za pomoci lezců HZS byli zdravotníci zajištěni a vystoupali až ke zraněným. Zdravotníci obě zraněné osoby stabilizovali a ošetřili. Těžce zraněného pak hasiči za asistence zdravotníků spustili pomocí lezeckého materiálu po skalách až k řece ke člunům. Zde byl naložen do člunu HZS a společně se zdravotníky přepraven přes řeku k sanitce. Druhého zraněného mezitím hasiči vytáhli až na vrchol skalní stěny, odkud byl na nosítkách přenesen k dalšímu možnému místu příjezdu vozu ZZS.

Zda cvičení splnilo stanovené cíle, kterými byly především efektivita nasazení sil a prostředků, koordinace činností jednotlivých složek IZS a bezpečnost nejen zachraňovaných osob, ale i zasahujících složek, to ukáže až následné vyhodnocení.


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

REKLAMA