cigarety_neznacenePadělky a neznačené cigarety za 2,3 milionu korun zadrželi celníci ve Strážném a v Řasnici na Prachaticku. Mluvčí českobudějovického celního ředitelství Vladimír Pešek řekl v úterý agentuře Mediafax, že majitele zboží se nepodařilo zajistit, protože asijští trhovci jako obvykle před celníky prchli.

V neděli provedli strakoničtí celníci v katastru obcí Strážný a Řasnice dvě kontrolní akce. Cílem těchto akcí bylo zjistit, zda se na místních tržnicích nebo v kamenných obchodech neprodávají padělky zboží. Celkem bylo zajištěno 1833 kusů zboží, u kterého existuje podezření z porušení práv duševního vlastnictví a autorských práv.

"Šlo o 817 kusů textilních výrobků, devět kusů oděvních doplňků, 61 párů obuvi. Dále celníci zajistili 946 pirátských kopií CD a DVD nosičů. Škoda způsobená majitelům ochranných známek a autorských práv by v případě prodeje činila 2 290 941 korun,“ konstatoval mluvčí.

První případ byl ve Strážném na tržnici zvané Kravín, kde bylo padělané zboží v hodnotě 714 417 korun. Ve druhém případě překvapili strakoničtí celníci trhovce v Řasnici, kde zajistili padělané zboží za 1 576 524 korun. "Dále zde celníci nalezli také 8 540 kusů neznačených cigaret v hodnotě 29 816 korun. Únik na spotřební dani byl vyčíslen na 17 760 korun. Ve všech případech se majitele zboží nepodařilo zjistit. Jak je v těchto případech obvyklé, asijští trhovci před celníky utekli," dodal Pešek.

Od začátku roku 2010 jihočeští celníci zajistili padělky rozmanitých druhů zboží za téměř 75 milionů korun. Největší množství zajištěného zboží připadá na CD a DVD nosiče a textilní výrobky.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA