REKLAMA

policie_detailPrachatičtí policisté ve spolupráci s jihočeskými kriminalisty překvalifikovali po smrti třináctiletého chlapce případ na usmrcení z nedbalosti. Policejní mluvčí Štěpánka Valentová řekla ve čtvrtek agentuře Mediafax, že o možném zavinění rozhodnou kriminalisté na základě znaleckých zkoumání.

V úterý 19. dubna zemřel v pražské nemocnici nezletilý chlapec, který pocházel z Prachaticka. Do nemocnice byl převezen ve čtvrtek 14. dubna vrtulníkem ve vážném stavu, kdy policisté zahájili trestní řízení pro podezření z trestného činu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

"Podle místní příslušnosti byl případ postoupen na Územní odbor Prachatice, kde se rozhodlo po smrti hocha o změně právní kvalifikace na trestný čin usmrcení z nedbalosti. O možném zavinění druhých osob rozhodnou kriminalisté až na základě znaleckých zkoumání z oboru pediatrie a soudního lékařství," řekla Valentová.

Chlapec byl do Prahy převezen minulý týden poté, co zkolaboval. Podle informací Mediafaxu byl ve velmi zanedbaném stavu, v nemocnici po pěti dnech i přes veškerou snahu lékařů zemřel.

Podle dostupných informací rodiče s nemocným chlapcem údajně odmítli navštěvovat i lékaře a v případě nutnosti k němu volali léčitele. Chlapec podle dobře informovaného zdroje zemřel na následky nejasně definovaného onemocnění, pitva však odhalila, že jeho nemoc nebyla smrtelná a v případě řádné lékařské péče by se téměř jistě uzdravil.

Celým případem je šokována veřejnost i například předsedkyně Fondu ohrožených dětí (FOD) Marie Vodičková. Fond se dlouhá léta specializuje právě na péči o zneužívané, týrané a utiskované děti. "O tomto případu jsem tušení neměla, ale je to strašné. Bylo by dobré se ptát, zda se situaci dalo zabránit, zda nějaké povinnosti nezanedbala sociálka, případně škola a podobně. A pokud ten chlapec nenavštěvoval školu a měl třeba individuální výuku doma, tak proč ji měl. A opět, kde byla nějaká kontrola," míní Vodičková.

Samotnou ji překvapilo, že Policie ČR sama o tom, že se takovým případem zabývá, neinformovala a Mediafaxu jej potvrdila až na přímý dotaz. "Policie, i když nesmí zveřejňovat detaily, jako jsou kontakty či místo bydliště, by ale rozhodně měla informovat o tom, že se něco takového děje, že se něčím takovým zabývá. Vždyť je to i pozitivní cesta směrem k veřejnosti, aby i ta byla všímavější, a aby se podobné případy eliminovaly," podotkla Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí, který také provozuje síť azylových center s názvem Klokánek. Tyto centra poskytují útočiště právě týraným zneužívaným či utiskovaným dětem. První jihočeská pobočka by od června měla fungovat v Jindřichově Hradci.

Celou kauzu ale vidí jinak obyvatelé obce nedaleko Stach na Prachaticku, kde má chlapec prarodiče. "To, co se kolem té rodiny děje, je strašlivé. Vůbec nechápu, na základě čeho to policie vyšetřuje. Rodiče pro toho kluka, který navštěvoval gymnázium, udělali maximum, snažili se mu pomoci, pomáhali, seč mohli i prarodiče. A protože jim lékaři řekli, že s tím těžko lze něco dělat, jako možné východisko hledali nějakého léčitele. Ale to by asi udělal každý," svěřila se agentuře Mediafax pracovnice nedalekého obecního úřadu, jejíž jméno agentura Mediafax zná, ale sama si nepřeje jej zveřejnit.

Podotkla, že chlapce rodina rozhodně netýrala hladem."Pokud vím, trpěl několik let akutním zánětem tlustého střeva. Sám byl na tom psychicky špatně, špatně to nesl, proto také nechtěl pak chodit do školy, styděl se za to. Ale rodina dělala, co mohla. Lékaři mu dávali kortikoidy a říkali, že s tím nic dělat nemohou. Proto se rodiče i prarodiče uchýlili k bylinkám a skutečně se jeden čas zdálo, že mu to pomáhá. To, co se kolem toho rozjelo, je smutné, protože dám ruku do ohně za tu rodinu, že ona nenese na jeho smrti žádnou vinu, sami jsou z toho zničení. Jsou to nesmírně slušní, obyčejní a poctiví lidé a rozhodně nejde o žádné sektáře," dodala úřednice, která je se situací v rodině dobře obeznámena.

Nyní bude na polici, zda prokáže, jestli došlo k pochybení ze strany rodiny, či například lékařů."Všechny verze prověřujeme a kriminalisté se všemi možnostmi musí zabývat," dodala policejní mluvčí Štěpánka Valentová.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA