REKLAMA

tabor_01Odchod místostarosty Emila Nývlta (ČSSD) si přeje opozice v Táboře. Důvodem jsou výroky, které Nývlt pronesl na jednom z předchozích zasedání zastupitelů v problematice odbahnění rybníka Jordán za 400 milionů korun.

„Nejde pouze o Jordán, kdy pan místostarosta prohlásil, že když se odbahnění platí z peněz EU, tak mu nevadí, že tyto práce má dělat firma, která je provede o 100 milionů korun dráž, než jiná. Je to třeba bytová politika, neoprávněné účtování termoventilů, financování táborského hokeje,“ uvedl pro agenturu Mediafax zastupitel za KSČM Ladislav Šedivý.

Hlavním problémem v druhém největším jihočeském městě je podle opozice fakt, že výběrová komise, rada i zastupitelstvo svěřily zakázku na revitalizaci Jordánu sdružení firem Daich, Metrostav a Zvánovec. Neúspěšný žadatel o tendr Strabag, Swietelsky a Hron nabízel, že práce provede za cenu o takřka 100 milionů korun nižší. Radnice však vybrala dražší variantu. Rozhodnutí odůvodnila tím, že ji konsorcium firem s nižší nabídkou nepřesvědčilo, že by práce dokázalo provést stejně kvalitně.

“Jsou tu problémy, které rada města prostě neřeší. Některé výroky místostarosty Emila Nývlta jsou skutečně neuvěřitelné, a to je důvod, proč by měl odstoupit,“ uvedla i zastupitelka sdružení Jinak! Michaela Petrová.
Sám Nývlt ale označil výzvu opozice a především KSČM k odstoupení za populismus. “Je to výrazný populismus. Ani ne tak KSČM, ale předsedy KSČM. Zřejmě reaguje na to, že rada města nevzala na vědomí jeho návrhy a nevyslyšela je,“ uvedl Nývlt s tím, že koalice je pevná a o tom, že by někdo odstoupil, neuvažuje.

Místostarosty se zastává i starosta Tábora Jiří Fišer (Tábor 2020). “Každý dělá chyby, nikdo není dokonalý, ale rozhodně teď není důvod pro nějakou rekonstrukci rady. Pan zastupitel Šedivý vydává mnoho letáků a podnětů a my jsme si na to už za ty roky zvykli,“ uvedl starosta.

Právě problém ohledně Jordánu je pro Tábor zásadní. Protože přednost na odbahnění dostala dražší firma a to už podruhé, podala nevládní organizace Transparency International podnět k Antimonopolnímu úřadu. Ten nyní musí rozhodnout, zda byl tendr v pořádku, nebo město udělalo chybu. ÚOHS přitom konstatoval už loni, že tehdejší první výběrové řízení na zakázku za 400 milionů bylo netransparentní. Přesto výběrová komise i rada doporučila znovu přidělit zakázku sdružení firem za více peněz.

“Je tu skutečně hrozba, že pokud by Antimonopolní úřad nerozhodl včas, či by vydal předběžné opatření, nestihneme dokončit potřebnou administrativu do konce srpna a o evropskou dotaci přijdeme,“ potvrdil starosta Fišer.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA