REKLAMA

penizeRadnice v Táboře zatím stále neví, zda bude muset zhruba 3600 nájemníkům městských bytů vyplatit zhruba 10 milionů korun za nainstalované termoventily. Nález Ústavního soudu v Brně před časem totiž stanovil, že vybírání nájemného za taková zařízení je protiprávní.

“Rozhodně nezpochybňuji nález Ústavního soudu a konstatování, že vyhláška, podle které se nájemné za zařízení vybíralo, byla v době, kdy se začalo v Táboře s osazováním ventilů, už neplatná. Necháme si přesto udělat právní analýzu toho, zda a případně jak bychom měli peníze vracet. Některým nájemníkům totiž město v minulosti poskytlo i slevu na nájmu, a to je potřeba také zohlednit,“ uvedl v úterý pro agenturu Mediafax starosta Tábora Jiří Fišer (T2020).

V první etapě od roku 2002 bylo na Pražském a Náchodském sídlišti do bytů instalovalo 1650 termoventilů, ve druhé na Sídliště Nad Lužnicí a na Starém a Novém městě dalších 2400 ventilů. Celkem 600 nájemníků bytů podepsalo dodatky ke smlouvám a s nájemným za zařízení souhlasilo, zbytek městu dokument nepodepsal a s postupem radnice nesouhlasil. Těm by případně město mělo vrátit peníze za celé období zpět. Někde to může činit až devět tisíc korun na byt.

“Upozorňoval jsem na to jako předseda kontrolního výboru už před pěti lety a říkal, že jde o protizákonný postup. Ale tehdejší vedení města se mne snažilo umlčovat, různě o mně hovořilo jako o tom, kdo ničí nějakou strategii a nechce umožnit, aby lidé mohli v bytech ušetřit právě díky termoventilům a podobně. Teď se ukazuje, že jsem měl pravdu,“podotkl zastupitel za KSČM Ladislav Šedivý. Navíc zvažuje, že na vedení města podá trestní oznámení, neboť dle jeho názoru došlo k neoprávněnému obohacení a vznikla i značná škoda.

“Jsem zvědav, kdo v takovém případě převezme zodpovědnost, když se složení vedení radnice značně změnilo, ale například současný starosta Jiří Fišer byl i v tehdejší době prvním radním,“ dodal Šedivý.
Město by mělo do dvou měsíců vypracovat právní rozbor, podle které se pak městská rada rozhodne, jak bude dále postupovat. Otázkou je, kolika bytů by se případné vracení částek týkalo. Nabízí se možnost formou zpětného vyplacení částek, nebo snížení nájemného.

“Jeden termoventil stojí 1500 korun, někteří mají v bytech tři, čtyři i více. Některé byty jsou už odkoupeny do družstevního či jiného vlastnictví, jinde zase už byla zařízení zaplacena. Bude to složitý proces, ale rozhodně město nechtělo nikoho poškodit,“ dodal místostarosta Emil Nývlt (ČSSD).

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA